DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

ZARA maďarská vyžla

Prv, než sa rozhodnete kúpiť si šteniatko, prosím zamyslite sa nad týmito otázkami ......
 
1. Budete mať na psa dosť času?
2. Bude sa Vám chcieť chodiť so psom na prechádzky? Za každého počasia?
3. Súhlasia s príchodom psa všetci, ktorí žijú vo Vašej domácnosti?
4. Ste finančne zabezpečený? Psovi treba mesačne kupovať jedlo (to záleží od plemena), veterinárne a mestské poplatky za psa!
5. Ak máte byt v prenájme, tak opýtajte sa prenajímateľa či súhlasí s chovom psa v byte!
6. Ak máte otravných susedov, ktorí nemajú radi psov, tak si kúpte radšej menej štekavé plemeno.
7. Je plemeno, ktoré ste si vybrali vhodné na život v meste?
8. ... a v prípade Maďarskej vyžličky – túžite po vernom spoločníkovi, ktorý potrebuje Vašu pozornosť, lásku a prítomnosť? Viete, že na tohto citlivého priateľa sa nekričí? Budete mu tolerovať jeho neustálu prítomnosť „za pätami“?
... ak ste sa teda rozhodli a šteniatko už máte doma, je tu niekoľko užitočných rád a odporúčaní:
Výchova šteniatka je predprípravou na výcvik a začína už dňom, keď si psieho miláčika prinesiete domov. Psík sa zoznamuje s prostredím, členmi domácnosti, učí sa nácvik toalety. Aj prvé vychádzky vonku – po absolvovaní povinných očkovaní – poskytnú šteniatku množstvo podnetov a informácií, ktoré ovplyvnia jeho vývin, povahu a správanie do budúcnosti.
Včasná a dôsledná výchova už v ranom období utvára aj jeho osobnosť. Najlepším spôsobom, ako predchádzať problémom so šteňaťom a neskôr dospelým psom, je zastaviť nežiaduce návyky čo najskôr a podporiť žiaduce správanie.                                    

Mnoho ľudí má mylnú predstavu, že obdobie psieho detstva nevyžaduje takmer žiadnu výchovu. Prax však dokazuje, že schopnosť šteniatka učiť sa, je najvyššia počas prvých 3–4 mesiacov života a najlepšie výsledky pri výchove a výcviku dosahujú psi, ktorí boli socializovaní a vedení k poslušnosti už v tomto veku. Prvé štádiá výchovy šteňaťa sú zamerané na prispôsobovanie sa životu v spoločnosti a majiteľ sa v tomto období zameriava na:
  • nácvik hygieny psíka doma aj vonku
  • zoznámenie s vôdzkou a obojkom
  • učenie s odmenou
  • stretnutia s inými psami a cudzími ľuďmi
  • akceptovanie samoty
  • návyk na dopravný prostriedok
  • zoznámenie sa s veterinárom
  • pokoj v neznámom prostredí
  • a hlavne - akceptovanie postavenia majiteľa psa ako vodcu
Správne návyky získané v tomto období sú teda dôležitým predpokladom neskoršieho úspešného výcviku.
Nech vás neprekvapí, že aj šteňa, ktoré vás dovtedy neustále nasledovalo a plnilo vaše pokyny, sa približne okolo 6 mesiaca (v čase zvýšeného produkovania pohlavného hormónu) mení a ignoruje povely. Ak sa takéto chovanie stane problémom, je nevyhnutné začať psa intenzívnejšie cvičiť a vychovávať.

1. Hra
Všetky šteniatka sa rady hrajú a vy môžete využívať hru ako spôsob, ktorým zabezpečíte, že sa im učenia bude páčiť a to pomocou krátkych cvičení, ktoré sa dajú ľahko zapamätať a sú pre ne zábavné.

2. Krok za krokom

Výcvik prebieha krok za krokom. Kým je šteniatko veľmi mladé má obmedzenú schopnosť sústrediť sa a tak tréning dlhší ako 3-5 minút bude pre šteňa nudný alebo únavný. Postupne však môžete tréningy predlžovať.

3. Výcvik

Výcvik vášho šteniatka je výsledkom odmien aj prísnosti. Hrať sa s vaším šteniatkom je zábava, ale učí ho aj užitočné veci a tak musíte vytvoriť atmosféru dôvery a trpezlivosti s ním spolu s prísnosťou, keď je nevyhnutná.

4. Odmeny

Odmeny zvyšujú motiváciu a uľahčujú výcvik. Treba však dávať pozor - dobrôtky využívajte minimálne, aby vaše šteniatko nepribralo na váhe.

5. Jazyk

Tón hlasu je pre šteniatko dôležitejší, ako konkrétne slová, prispôsobte preto váš tón hlasu tomu, či ho chválite, alebo karháte. Príkazy, ktoré dávate by mali byť krátke a často opakované. Gestá napomáhajú tomu, aby vám vaše šteniatko rozumelo.

Karhanie šteniatka (a celkovo psa) má zmysel len vtedy, ak ho prichytíte pri čine.

Učenie mena
Je veľmi dôležité, aby malo každé šteniatko svoje meno a hlavne - aby naň reagovalo. Nikdy nekričte jeho meno, šteniatko má veľmi citlivý sluch a krik ho len vystresuje. Meno vyslovujte pomaly a zreteľne.


- Volajte šteniatko ihneď od začiatku jeho menom

- Predtým, ako ho zavoláte menom, urobte s ním niečo milé, aby bolo povzbudené urobiť to, o čo ho žiadate
- Keď poslúchne na meno, pochváľte ho a pomaznajte
- Ak nepríde ihneď, nekarhajte ho - nabudúce to bude ešte pomalšie, ak ho budete karhať

Nie!  
alebo Fuj!
Dbajte na to, aby boli vaše príkazy dôsledné: Na čo hovoríte jeden deň nie, nesmiete povoliť na druhý deň ani vy, ani nikto z rodiny.

Od úplného začiatku musíte dbať na to, aby šteniatko rozumelo slovo ,,Nie!"

- ,,Nie!" sa musí spájať s čímkoľvek zakázaným
- ,,Nie!" musí byť úplne kategorické a vyslovené jasne kedykoľvek vidíte psa robiť niečo, čo by nemal
- Tón vášho hlasu by mal byť ostrý, aby sa šteniatko zastavilo hneď, ako vyslovíte ,,Nie!"

Vykonanie potreby vonku

- Berte svoje šteniatko vonku pokiaľ možno každé dve hodiny počas dňa
- Dbajte, aby ste ho brali von po každom jedle, prebudení a po hre
- Chváľte ho a hladkajte, ak vykoná svoju potrebu von
- Ak si všimnete, že sa vo vnútri točí do kruhu, zodvihnite ho s prísnym NIE! (fuj!) a vezmite ho čo najrýchlejšie von
- Nakoniec si nezabudnite, že kdekoľvek ste - musíte si po svojom psíkovi poriadiť

Výcvik

Výcvik psa je veľmi dôležitý. Ak je psík inteligentný, poslušný a spoľahlivý, zabezpečí mu to paradoxne väčšiu slobodu a krásny dôveryhodný vzťah s pánom. Často môže dobrý výcvik psovi zachrániť aj život.. Prosím, necvičte a nedrezírujte psíka len preto, aby ste sebe a iným dokázali svoju moc a nadvládu. Pri výcviku je dôležité tešiť sa aj z malých úspechov a vždy psa odmeniť. Nikdy ho však nesmiete odmeniť psími granulami, pretože ak mu ich dávate ako potravu do misky, nebral by to ako odmenu.
POVEL ,,SADNI!"
Zatlačte psovi zadnú časť tela dole a povedzte mu: ,,SADNI!" ak vás poslúchne, pochváľte ho. Ak nie, opakujte dovtedy, kým nepočúvne.
POVEL ,,ĽAHNI!"
Tento povel učte svojho psa, keď bude vedieť dokonale povel ,,sadni" . Chyťte psovi predné labky a chrbát mu opatrne a pomaly tlačte dole. Keď si ľahne, pochváľte ho a ak nie, tak opakujte dovtedy, kým nepočúvne.
POVEL ,,OSTAŇ!" (alebo zostaň)
Povel ,,ostaň" začnite psíka učiť na vychádzke. Keď bude na vôdzke, tak ju potiahnite a povedzte ,,ostaň!" Ak zostane, tak ho pochváľte a ak nie, tak opakujte pokiaľ vás nepočúvne.
POVEL ,,KU MNE!"
Veselo volajte psíka k sebe. Povedzte jeho meno a hneď za tým povedzte ,,ku mne!" Ak príde, tak ho pochváľte a ak nie, tak opakujte pokiaľ vás nepočúvne.
POVEL ,,ŠTEKAJ!"
Ak držíte nejakú vec, ktorá psíka vždy rozbreše (napr. palica), tak dvihnite palicu a povedzte ,,štekaj!" Ak zašteká, tak ho pochváľte a ak nie, tak opakujte pokiaľ vás nepočúvne.
POVEL ,,DAJ LABKU!"
Chyťte psovi labku a povedzte: ,,Daj labku!" Potom cvik opakujte niekoľkokrát, pokiaľ vám nedá labku bez toho, aby ste ju chytili. Nezabudnite ho vždy odmeniť!
 
Tieto príkazy sa majú učiť v následnosti, preto sa ubezpečte, že rozumie prvému príkazu, kým začnete s druhým.

Chôdza na vôdzke
Nikdy, ale naozaj nikdy neudrite vaše šteniatko vôdzkou, tá by mala byť symbolom prechádzok a preto synonymom radosti, a nie trestu.

- Najskôr navyknite šteniatko na obojok, doma ho pripnite na vôdzku pár krát za deň na krátku dobu.

- Ďalším krokom je šteniatko naučiť chodiť na vôdzke von, posaďte ho na bok a prikážte mu ,,Ideme!"
- Vôdzku držte navoľno a choďte vlastným krokom, šteniatko pôjde vedľa vás s hlavou vo výške vašich kolien
- Keď zastanete, prikážte mu sadnúť a odmeňte ho pohladením
- Ak šteniatko ťahá, povedzte mu NIE! súčasne s potiahnutím vôdzky
 
Volanie na šteniatko
Ak šteniatko nereaguje na povel ,,Poď sem!" („ku mne!“) odíďte opačným smerom, alebo sa schovajte, bude veľmi znepokojené, že ostalo samé a veľmi rýchlo sa ku vám vráti!

Volanie na vaše šteniatko je viac ako len príkaz, je to pozvanie späť ku vám, na odmenu a pohladenie a samozrejme istota, že ku vám príde, keď je privolanie dôležité kvôli spoločnosti a bezpečnosti

- Začnite s volaním šteniatka na odmenu. Držte v ruke nejakú dobrôtku, zavolajte šteniatko menom a zvolajte ,,Poď sem!" „Ku mne!“ (napr. Zara, ku mne!)
- Postupne, chválením a hladením sa šteniatko naučí, že ak začuje ,,Ku mne!", má prísť priamo k vám
- Najprv tento cvik precvičujte doma, až tak vonku, najlepšie na dlhej vôdzke
 
Samé doma
Súčasťou života vášho šteniatka bude aj to, že bude bývať pravidelne alebo raz za čas samé doma. V každom prípade musí byť na to pripravené.
- Využite čas, keď je unavené na to, aby sa naučilo byť samé
- Zo začiatku opúšťajte izbu len na pár minút. Ak sa šteniatko ozve, povedzte mu, aby bolo ticho a opäť odíďte. Keď sa vrátite, pochváľte ho, že bolo ticho.
- Postupne môžete predlžovať čas neprítomnosti, nech šteniatko príjme vašu neprítomnosť ako bežnú, a nebude očakávať komplikované rozlúčkové rituály alebo emocionálne stretnutia.

Kŕmenie

Od samého začiatku je dôležité dbať na to, aby ste naučili vaše šteniatko nežobrať.
ABY VAŠE ŠTENIATKO NEŽOBRALO:
- nehádžte mu jedlo zo stola
- keď jete, dajte mu hračku, aby sa neorientoval na vaše jedlo ale na hračku.
OSTATNÉ OHĽADOM  KŔMENIA
-Šteniatko vo vývine by malo žrať trikrát do dňa
- Vždy ho kŕmte v rovnaký čas, z rovnakej misky a na rovnakom mieste čo najďalej od miesta na spanie
- Kŕmte šteniatko až potom, ak sa naje rodina - toto mu pomáha pochopiť, kto je vodca, pretože to imituje chovanie svorky
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.... a ešte:
- Šteniatko kŕmiť trikrát do dňa psou potravou (granulky, kapsičky...) Staršiemu šteniatku, približne od 10.týždňa môžete začať dávať aj trochu ľudského jedla. Pozor! Často sa stáva, že ak psíkovi zachutí varená strava, granule odmietne. Nezabudnite, že strava vo forme granúl je nielen vyvážená, ale aj pohodlná (to oceníte v prípade, že rovnako radi cestujete po svete so psíkom ako my :) )
- Dávajte pozor, aby krmiva nebolo veľa! Taktiež platí, aby ste psíka veľmi neprekrmovali, mohol by zvracať. A obézni psíci sa len trápia, zaťažujeme tým srdce, ale i kĺby a kosti.
-  Psíkovi treba pravidelne kontrolovať oči, uši, zuby. Rovnako treba zabezpečiť ich čistenie, strihanie pazúrikov, úpravu srsti...
-  Chodiť k veterinárovi na pravidelné očkovania, psíka odčrevovať a odblšovať.
-  Ak máte malého psíka, tak opatrne  s veľkými psami! Mohli by mu nechtiac ublížiť.
-  Psík musí mať vždy ČERSTVÚ PITNÚ VODU!!! (v lete aj na dlhších prechádzkach)
-  Do 3 mesiacov psa prihlásiť na mestský úrad a označiť ho známkou, že je tam prihlásený (známku dostanete na mestskom úrade, keď psa prihlásite).
-  Pri vycestovaní do zahraničia zabezpečiť psíkovi mikročip (implantát pod kožu) a pas spoločenského zvieraťa
-  Dať psa každoročne zaočkovať proti besnote.
-  Zbierať exkrementy po svojom psovi na verejnom priestranstve.
-  Dodržiavať nariadenia mesta, veterinárne a hygienické predpisy.
-  Poskytnúť prvú pomoc a všetky doklady občanovi, ktorému chovateľov pes poškodil zdravie alebo majetok.
-  Dodržiavať zákaz vstupu na detské pieskoviská, priestory vymedzené pre hry detí, detské a športové ihriská, kúpaliská, predškolské a školské zariadenia.